Verjetno se še vedno spomnite, kako ste kot otroci večino svojega časa preživeli v okolici svojega doma, v naravi – na drevesih, v blatnih rekah, temnih gozdovih in raziskovali. Takrat verjetno niste imeli lastnega pametnega telefona z raznimi aplikacijami s katerimi bi preganjali dolgčas, pa ste jo verjetno odnesli kar dobro, kajne?
Če se boste danes sprehodili mimo krajev, kjer ste se včasih redno družili z drugimi otroki boste opazili, da ti kotički samevajo. Prazna igrišča, prazne ulice, osamljeni gozdovi in travniki. Smo v dobi, ko tehnologija prevladuje nad vsem; tudi nad našimi otroki. Kako pa to vpliva na njihov razvoj? Raziskave so potrdile, da premajhna fizična aktivnost zavira fizični razvoj otrok. V zadnjem stoletju se je procent otrok zahodnega sveta s prekomerno telesno težo bistveno povečal, prav tako pa se je poslabšala tudi sama motorika mlajših generacij. Pa ste vedeli, da pretirana uporaba tehnologije vpliva tudi na kognitivni razvoj, na inteligenco, naših otrok?
Vse več se pričakuje od mlajših generacij – na spletu so sposobni izbrskati prav vsako informacijo pa vendar ob tem le stežka razmišljajo z lastno glavo. Upadajo tako telesne kot tudi kognitivne sposobnosti, čeprav imamo vse informacije na dosegu roke. Čemu?
Igra v naravi – kaj je to?
Raziskave kažejo, da se iz leta v leto manjša število otrok, ki bi se redno igrali zunaj v naravi. Naše okolje in narava sama se konstantno spreminjata, zato lahko tu že zelo zgodaj spoznamo različne elemente, ki vplivajo na kognitivni in fizični razvoj, obenem pa krepimo tudi naš imunski sistem. Raziskave kažejo, da se otroci v današnjem času zunaj gibajo med 15 do 30 minut na dan, kar je izjemno malo. Strokovnjaki trdijo, da je za otrokov normalni razvoj potrebno minimalno 40 minut dnevne igre v naravi.
Dejstvo je, da ima igra v naravi neizmeren vpliv na zdrav razvoj otroka. Z igro se učijo različnih aktivnosti, raziskujejo, preizkušajo svoje meje in sodelujejo z drugimi. Ogledovanje, raziskovanje in različne dogodivščine omogočajo tudi kreativnost ter socialni razvoj otroka.
Naše učenje poteka celo življenje, v obdobju otroštva pa razvijamo tudi naše zanimanje za učenje. Igra v naravi znanstveno dokazano pospešuje kognitivni, psihični, socialni in čustveni razvoj, ki pri otrocih tudi prebuja željo po znanju in radovednost kasneje v življenju. Prav tako raziskave kažejo, da igra v naravi močno vpliva na samopodobo, avtonomijo in samozavest, ki otrokom koristi tako v zgodnjem kot tudi poznejšem obdobju njihovega življenja.
Učenje v naravi omogoča uspešen razvoj
Otrok v naravi razvije svoje zanimanje za svet in učenje. Pri raziskovanju različnih materialov in elementov v naravi, kot so kamenje, palice, rože, prst, voda ipd. izgrajuje svoje zanimanje za svet in željo po učenju, ki ključno vpliva na uspešnost otroka v odrasli dobi. Raziskave kažejo, da ima otrok, ki se igra v naravi in povezuje med seboj različne elemente, več možnosti za boljši napredek in povezovanje med različnimi vedami, tako naravoslovnimi kot tudi z družboslovnimi. Narava in njeni elementi, kot so živali, voda, zemlja, drevesa ipd. omogočajo otroku spoznati, kod pravzaprav so, spodbujajo njihovo kreativnost in omogočajo spoznanje svojih mej ter sposobnosti.
Najboljše in najbolj temeljito učenje je učenje z izkušnjo. In narava ponuja obilo izkušenj, prav tako pa bo otrok v odnosu do narave bolj senzitiven in skrben, kar je ključno za prihodnost našega planeta. Vsak izmed nas lahko k planetu nekaj doprinese – ali bo to dobro ali ne pa je odvisno od nas in naše izkušnje, ki smo jo v naravi izkusili.
Naše bivanje v svetu ni možno brez povezave z naravo in našim domačim okoljem, ki ima na nas izjemno velik vpliv. S tem, ko spodbujamo otroka k igri v naravi spodbujamo tudi pozitivne učinke narave na njegovo zdravje in razvoj. Otrokova izkušnja v naravi bistveno vpliva na njegovo izkustvo sveta in napredek v poznejših razvojnih obdobjih. V naravi se otrok nauči razreševanja različnih problemov in dilem, ter razvija tudi svoj vrednostni in moralni aspekt življenja. Raziskovanje omogoča izkušnjo, izkušnja vodi v učenje in učenje vodi v razvoj posameznika.
Kakšno vlogo imajo pri uspešnosti otroka odrasli?
Vsi se zavedamo, kako pomemben vpliv ima gibanje na razvoj naših otrok, pa vseeno velika večina otrok dandanes velik del svojega prostega časa preživi za računalniki. Kako lahko na to vplivamo odrasli?
Vsak otrok bi moral imeti priložnost, da razvija svoje sposobnosti v naravi. V okolju, za katerega starši smatrajo, da je »varen« otrok pogosto ne uspe razviti svojih sposobnosti za učenje, saj je obvarovan pred »nevarnostmi«, ki jih ponuja okolje in narava. Pri igri v naravi ima otrok možnost, da eksperimentira in spozna razliko med uspehom in neuspehom in prepozna varne oz. nevarne situacije tudi kasneje v življenju.
Raziskave kažejo, da se otroci manj gibajo v naravi med vikendom, kot med tednom, kar nakazuje na to, da jih šolski strokovnjaki spodbujajo k zunanjim aktivnostim. Odrasli ključno vplivajo na razvoj otroka že samo s spodbujanjem in sodelovanjem pri njegovi igri, predvsem pri igri v naravi. Naravne elemente povsem preprosto najdemo in pripeljemo k otroku oziroma obratno. Z raziskovanjem krepi svoj fizični pa tudi kognitivni razvoj in izgrajuje svoj odnos do narave in se uči skrbi za druga živa bitja. Narava nam daje izkušnje, nas uči in spodbuja naš razvoj.
Če otroku ne dopustimo, da raziskuje svoje okolje in naravo, mu s tem ne pomagamo odkriti odgovore na njegova vprašanja. Ko se izogibamo njegovemu stiku z naravo le zato, ker bi lahko okusil nekaj prsti smo zatrli njegovo radovednost in možnost po učenju in spoznanju sveta. Si tega zares želimo?
Pustimo otrokom biti otroci
Otroci morajo imeti možnost spoznati različne izzive in doživeti različne avanture, ki vplivajo na njihov pogled sveta. Napredovali smo v zelo moderniziran svet, ki ga podpira tehnologija, zato se moramo še toliko bolj zavedati pomena spoznavanja okolja in družbe. To otrokom omogoča razviti bolj pozitivno samopodobo, radovednost, motivacijo in entuziazem za odkrivanje in učenje drugih stvari, tudi pozneje v življenju. Pomembno je, da otroku omogočimo različne aktivnosti, ki spodbujajo njegov razvoj: tako notranje, kot tudi zunanje. Dejavnosti v naravi je ogromno, primerne pa so za vsak letni čas. Spomladi peljite svojega otroka na vrt, raziskujte z njim različne vrste cvetočih rastlin in mu omogočite dogodivščino na domačem dvorišču. Poleti lahko tudi na plaži, v tujem okolju, odkrivate različne elemente, kot npr. školjke, rake, kamenje idr. Jeseni odkrivajte s svojim malčkom različne barve, ki jih ponuja narava, pozimi pa si privoščite raziskovanje v čudoviti belini.
Dragi starši, ne dopustimo, da bi naša bojazljivost in lasten strah pred različnimi nevarnostmi v naravnem okolju vplivale na otrokov razvoj in posledično na njegovo uspešnost v kasnejšem življenju. Spodbujajmo otroka k izhodom v naravo, povezujmo se z njegovimi učitelji in drugimi strokovnjaki in ves čas odkrivajmo nove načine za učenje in razvoj. Verjetno bi si to želeli tudi za nas same, kajne? Spodbudimo naše otroke k igri v naravi, saj bodo s tem lažje razvili svoje sposobnosti, motivacijo in željo po odkrivanju različnih stvari in izkoristili priložnosti, ki se jim bodo v življenju ponudile.
Navdih
Bento, Gabriela in Gisela Dias. 2017. The importance of outdoor play for young children's healthy development. Porto Biomedical Journal 2, št.5:157–160.
Acar, Habibe. 2013. Learning Environments for Chldren in Outdoor Spaces. Procedia - Social and Behavioral Sciences 141:846–853.
Stone, R. Michelle in Guy E.J. Faulkner. 2014. Outdoor play in children: Associations with objectively-measured physicial activity, sedentary behavior and weight status. Preventive Medicine 65:122–127.
Comments