top of page
Writer's picturegorclarisa

Ali sem v resnem razmerju?!

Kako se prepričam, da sem v s partnerjem v resni zvezi?


Kako se razvija moj partnerski odnos?


V obdobju zgodnje odraslosti postanejo partnerski odnosi bolj stalni kot v obdobju mladostništva. Udry prikaže proces izbire stalnega partnerja skozi zaporedje psihosocialnih sit, ki pojasnjuje proces izbiranja partnerja. Kot prvo sito navede Udry geografsko bližino in nakazuje na to, da si posameznik izbira partnerja med ljudmi, s katerimi se srečuje. Kot drugo sito poudari telesno in osebno privlačnost. Kot tretjo navede socialno primernost oz. podobnost partnerja predvsem v naslednjih značilnostih: starosti, narodnosti, izobrazbi in veroizpovedi. Nadalje kot četrto sito navede skladnost notranjih pričakovanj, navad, interesov, vrednot in osebnostnih lastnosti, saj se skladnost teh povezuje s partnerskim zadovoljstvom. Komplementarnost osebnostnih značilnosti med partnerjema je Udryevo peto sito, ki razlaga, da se posamezniki odločajo za značilnosti partnerja, ki jih ima sam ali pa bi si jih sam želel imeti močneje izražene. Kot zadnje, šesto sito, Udry navede pripravljenost za razvoj stalne partnerske zveze, ki je povezana s socialnimi normami skupine, v kateri posameznik živi.


Partner je sposoben z drugo osebo, v popolni intimnosti, deliti čustva, zanimanja, misli, stališča in je ob tem tudi pripravljen opustiti svojo neodvisnost in pripravljen razviti medosebni čustveni odnos s partnerjem. Cvetkova poudarja, da v odnosu s partnerjem prevladuje horizontalna ali enakovredna povezanost, ki pa mora biti hkrati tudi vzajemna, saj se partnerja skupaj opredeljujeta, kaj želita deliti v skupni prihodnosti tega odnosa. Ko posameznik deluje s partnerjem kot tim, mu je lojalen in se je za njegovo dobrobit pripravljen tudi žrtvovati se postopoma ustvarja intimna zavezanost. O tej pa danes raziskave tudi kažejo, da deluje kot varovalni dejavnik posameznikovega zdravja, uravnava stres in prispeva k učinkovitem spoprijemanju z njim. Obratno negativni odnosi vplivajo na zvišanje ravni stresnih hormonov, kar vodi v zviševanje srčne aktivnosti in rušenja imunskega sistema pri obeh partnerjih.




Navdih:

-Zupančič, Maja, in Matija Svetina. 2009. Socialni razvoj v zgodnji odraslosti. V: Ljubica Marjanovič Umek in Maja Zupančič, ur. Razvojna psihologija, 678 – 709. Ljubljana: Znanstvenoraziskovalni inštitut Filozofske fakultete: distribucija Rokus Klett.


-Cvetek, Mateja. 2014. Živeti s čustvi: čustva, čustveno procesiranje in vseživljenjski čustveni razvoj. Ljubljana: Teološka fakulteta Univerze v Ljubljani.

3 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page