Ljudje več vrst odnosov pojmujejo z besedo »ljubezen« kljub razlikam med njimi. Tukaj pa se lahko vprašamo, koliko različnih vrst ljubezni pravzaprav obstaja? Kako jih lahko določimo? Jezik ljubezni lahko preučujemo iz različnih perspektiv, v filmih, literaturi, glasbi in pa seveda v samih odnosih med ljudmi. Opazili bomo, da lahko v nekaterih jezikih, npr. stari grščini ali latinščini zasledimo več pojmov, ki označujejo ljubezen, ki se med seboj razlikujejo, a obenem tudi prepletajo. V nadaljevanju bomo opazili, da je psihološko pojmovanje ljubezni precej ožje od teološkega, saj se pri psihološkem pojmovanju ljubezen postavlja zgolj na raven medčloveških odnosov.
Teorija ljubezni po Ellen Berscheid
Ellen Berscheid raziskuje predvsem historične in trenutne vzroke za različne vedenjske vzorce v ljubezni. Kot glavne je poimenovala štiri vrste ljubezni:
Navezana ljubezen je ljubezen, kjer oseba v drugem subjektu išče predvsem udobje in varnost. Bersheid razlaga, da so že v zgodovini ljudje iskali tiste, ob katerih so se počutili varno.
V sočutni ljubezni oseba gleda na dobro drugega. Nekateri jo imenujejo tudi altruistična, nesebična ali pa dobrodelna ljubezen. Primerjamo jo lahko z agape pri razlagi Alan Leeja. Berscheid razlaga, da so bili že v zgodovini ljudje navezani in odvisni drug od drugega, zgolj da so lahko preživeli.
Prijateljska ljubezen je v nasprotju s prvima in temelji na principu kazni in nagrade. Razvije se predvsem v odnosih, kjer skušamo ohraniti prijateljstvo in bližino z ljudmi, ki jih cenimo.
Romantična ljubezen je izjemno podobna Sternbergovi romantični ljubezni in Leejevemu erosu. Berscheid navaja, da obstaja velika razlika med romantično in prijateljsko ljubeznijo, predvsem v smislu poželenja, ki pa je pogojeno s fizično privlačnostjo.
Navdih:
Sternberg, Karin. 2004. Psychology of Love. New York: Springer Publishing Company.
Comments