Ljudje več vrst odnosov pojmujejo z besedo »ljubezen« kljub razlikam med njimi. Tukaj pa se lahko vprašamo, koliko različnih vrst ljubezni pravzaprav obstaja? Kako jih lahko določimo? Jezik ljubezni lahko preučujemo iz različnih perspektiv, v filmih, literaturi, glasbi in pa seveda v samih odnosih med ljudmi. Opazili bomo, da lahko v nekaterih jezikih, npr. stari grščini ali latinščini zasledimo več pojmov, ki označujejo ljubezen, ki se med seboj razlikujejo, a obenem tudi prepletajo. V nadaljevanju bomo opazili, da je psihološko pojmovanje ljubezni precej ožje od teološkega, saj se pri psihološkem pojmovanju ljubezen postavlja zgolj na raven medčloveških odnosov.
ŠTIRJE TIPI LJUBEZNI PO C. S. LEWISU
C. S. Lewis v svoji knjigi Štiri ljubezni pojmuje štiri tipe ljubezni, ki jih venomer naziva z naslednjimi grškimi besedami; storge, phileo, eros in agape.
• Storge ali naklonjena ljubezen je po Lewisovem mnenju izmed vseh najbolj skromna in razširjena ljubezen. Naklonjeni smo lahko tako ljudem kot tudi živalim in stvarem. Poleg tega lahko rečemo, da je to ljubezen med ljudmi, ki uživajo v družbi drug drugega. Lewis poudari, da je ta ljubezen kot neke vrste plašč, ki pokriva vse ostale. Naklonjenost se ne baha in, kot je rekel sv. Pavel, se ljubezen ne napihuje.
• Phileo ali prijateljska ljubezen je po Lewisovem mnenju ena izmed najbolj naravnih tipov ljubezni. Prijateljska ljubezen vzklije tam, kjer se dve ali več oseb med seboj poveže in odkrije skupni interes. Cilj te ljubezni pa niso osebe same, temveč neka skupna točka, ki te ljudi povezuje. Ob tem poudarja, da je prijateljstvo nepotrebno kot umetnost ali pa filozofija, saj nima preživetvene vrednosti, daje pa vrednost življenju samemu. Za Lewisa resnična prijateljska ljubezen med moškim in žensko ne obstaja, vendar poudarja, da se lahko ob podobnih interesih in ciljih med moškim in žensko sčasoma razvije eros.
• Eros ali romantična ljubezen je ljubezen, ki po Lewisovem mnenju v našem čustvovanju ustvarja največ viharjenja. Obenem je lahko romantična ljubezen čudovito svetla, lahko pa je tudi izjemno žgoča. Lewis tej ljubezni pravi »biti zaljubljen«, zavedati pa se moramo, da obstaja razlika med tem izrazom in rekom »padati v ljubezen«; prvo namreč lahko kontroliramo, zadnje pač ne. Zagotovo je eros ljubezen o kateri najmanj premišljujemo, jo pa zagotovo najbolj čutimo in jo s preveč analiziranja lahko popolnoma uničimo. Osredotoča se le na eno osebo ter odnos z njo.
• Agape ali Božja ljubezen je najvišja in najmanj sebična od vseh ljubezni. Lahko ji rečemo tudi Miloščina in ni naravna, pravzaprav gre nasproti naši lastni naravi. Je tu, ker ljubi neljubljeno, nezasluženo in grdo. Daje vse in ne zahteva nič. Je ta, ki daje največje priložnosti in ljubi to, kar ni vredno ljubezni. Bog je ljubezen, ki se bo v nas počasi razvijala, medtem ko bomo mi rasli v njem. Agape je po Lewisovem mnenju kombinacija tako ljubezni eros, phileo in storge.
Navdih:
Sternberg, Karin. 2004. Psychology of Love. New York: Springer Publishing Company.
Lewis, Clive Staples. Zakaj Bog. Prev. Karmen Leban in Vesna Jurca. Ljubljana: Ganeš. 1992. Izvirnik, Mere Christianity. California: Collins, Fontana Books. 1992.
コメント